با این آرزو به خواب رفت که در خواب، ایده ای برای نوشتن «سیمرغ» به سراغش بیاید. صبح که برخاست، در آن هوای سرد و مه آلود دوازدهم بهمن ماه، آرزویش برآورده شده بود: آوای پرنده ای به گوش می رسید، ندای مرغ افسانه ای شاید. او نیز دست به قلم شد و اولین نغمه را نوشت، برای نی، برای «سیمرغ».
آلبوم «سیمرغ» آلبومی از موسیقی ارکسترال ایرانی بر اساس داستان زال از شاهنامه فردوسی است. حمید متبسم آهنگسازی و رهبری ارکستر را در این اثر بر عهده داشته، همایون شجریان به عنوان تکخوان آواز در «سیمرغ» حضور داشته و ارکستر بزرگ سیمرغ، اجرای آلبوم را انجام داده است.
آلبوم «سیمرغ» در پرده های چهارگاه، همایون، اصفهان، ماهور و نوا نوشته شده، شش قطعه دارد و توسط موسسه فرهنگی هنری ایران گام منتشر شده است. 71 بیت از شاهنامه فردوسی برای آواز آلبوم انتخاب شده که از ابتدای تولد زال تا طرد او توسط پدرش، سام و پرورش یافتن توسط سیمرغ و بازگشت به پدر و داستان عاشقی زال و رودابه را بیان می کند.
پاشا هنجنی، سینا جهان آبادی، سینا اعلم، مسلم علیپور، سهیل صادقی، علیرضا دریایی، بهنوش بهنام نیا، رضا آبایی، شیما شاه محمدی، سمانه باروتی، حامد افشاری، بیتا قاسمی، پویا سرایی‌، آزاد میرزاپور، پدیده احرار نژاد، پویان بیگلر، سیاوش برهانی، سحر سخایی، میلاد علیپور، علی پژوهشگر، مرجان راوندی، مسعود عابدینی، آوا ایوبی، جلال امیرپورسعید، ترگل خلیفی، مازیار یونسی، نیما خادم لو، مهیار طهماسبی، سینا خشک بیجاری، افشین بابایی و مجید وطنیان با نی، کمانچه، قیژک آلتو، قیژک بم، سنتور، تار، بربت، بم تار و سازهای کوبه ای در آلبوم «سیمرغ» به نوازندگی پرداخته اند.
از دیگر آثار مشترک همایون شجریان و حمید متبسم می توان به آلبوم «قیژک کولی» اشاره کرد.
با خرید و دانلود آلبوم «سیمرغ» حمید متبسم از سایت بیپ تونز، از این هنرمند حمایت کنید.
آهنگ‌ها
عنوان قیمت
1

دیباچه

1,934 تومان
دانلود
2

زادن زال

1,934 تومان
دانلود
3

سام و زال

1,934 تومان
دانلود
4

سیمرغ و زال

1,934 تومان
دانلود
5

بازگشت زال

1,934 تومان
دانلود
6

رودابه و زال

1,934 تومان
دانلود
از همین هنرمند
آلبوم‌هایی از همین سبک
نظرات کاربران